Strony

30/08/2022

Poezja Marii Konopnickiej - II spotkanie DKK w ramach projektu MKiDN "Z Marią Konopnicką przez pokolenia" w filii w Łagowie

Tym razem na spotkaniu klubu DKK przypomnieliśmy sobie treści kilku znanych, lub mniej znanych wierszy poetki "Wolny najmita", "A jak poszedł król na wojnę", "Pójdę ja, pójdę drogą daleką...". Poezja Marii Konopnickiej porusza serca i budzi wspomnienia za tym co było.

29/08/2022

Kolejna prezentacja wierszy Marii Konopnickiej w wykonaniu młodzieży z Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej z Wólki Zamojskiej

Piknik rodzinny "Dożynki z tradycją" zorganizowany w ostatnią niedzielę sierpnia w Grabowie nad Wisłą był kolejną okazją do zaprezentowania się na scenie młodzieży z Niepublicznej Specjalnej Szkoły Podstawowej z Wólki Zamojskiej, z którą nasza biblioteka realizuje projekt "Z Marią Konopnicką przez pokolenia". Młodzi artyści zaprezentowali inscenizację dwóch wierszy: "Pranie" oraz "Parasol".
Zostały one bardzo mile przyjęte przez publiczność o czym mogą świadczyć gromkie brawa i pochwały skierowane pod adresem wykonawców przez  wielu uczestników pikniku. Takie spotkania są bardzo ważnym elementem życia społecznego, szczególnie w środowiskach wiejskich gdzie niepełnosprawność wciąż postrzegana jest jako temat tabu. Uczestniczenie osób niepełnosprawnych w tego rodzaju wydarzeniach niweluje bariery społeczne i uprzedzenia co wiąże się z ze wzrostem pozytywnego nastawienia do osób z niepełnosprawnością i traktowania ich jako równoprawnych członków społeczności. 

25/08/2022

Konopnicka dzieciom - spotkanie III DKK w Przyłęku

 

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w Przyłęku zostało otwarte pytaniem: „Kto pamięta utwory Marii Konopnickiej skierowane do najmłodszych czytelników?”. Na moment zapadła głęboka cisza i po chwili zaczęły padać fragmenty wierszyków zapamiętanych ze szkoły lub recytowane dla klubowiczów przez mamy, czy babcie. Każdy znał wiersz „Idą, idą dzieci drogą” czy „Pranie”. Wśród utworów Marii Konopnickiej warto wyróżnić tytuł „O krasnoludkach i sierotce Marysi”, opowiadający o perypetiach pomagających ludziom krasnoludków oraz „Na jagody” – bajkę zwracającą uwagę na piękno przyrody oraz bajkę „Jak to ze lnem było”, którą podczas spotkania przeczytaliśmy w całości.

Klubowicze przyznali, że warto po latach sięgać po te utwory, bo wiąże się z nimi wiele ciepłych wspomnień.


 


12/08/2022

Wspomnień czas...

 Tym razem na spotkaniu panie z KGW opowiadały jak to kiedyś wyglądała praca przy zbiorach, nie tylko lnu, ale i innych pracach polowych. Dawniej, podczas ciężkiej pracy rolnicy umilali sobie czas wspólnym śpiewem i opowieściami. Dlatego aby być przygotowanym do zbioru naszego lnu, panie z KGW uczyły dziś wszystkich piosenki, która będzie nam towarzyszyła przy żniwach. 



08/08/2022

Warsztaty tkackie część II.

Len powoli dojrzewa ..... 😊

Dziś uczestnicy kończyli rozpoczęte na poprzednim spotkaniu swoje makatki, podkładki, mini-dywaniki. Przekonali się na własnej skórze, że tkanie to nie taka prosta sprawa. Na zakończenie warsztatów mogli pochwalić się pięknie wykonanymi pracami.



01/08/2022

Warsztaty tkackie część I.

Tkanie to doskonała nauka cierpliwości, wymaga od nas skupienia, dokładności, skrupulatności. Małymi kroczkami pokonujemy poszczególne etapy procesu tkania, a w nagrodę za wytrwałość możemy cieszyć się naszym sukcesem - pięknym, własnoręcznie wykonanym gobelinem, podstawką pod kubek, makatką itp.