Strony

28/11/2022

Uroczyste podsumowanie projektu "Z Marią Konopnicką przez pokolenia" w bibliotece w Przyłęku

W minioną sobotę 26 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Przyłęku odbyło się spotkanie podsumowujące działania jakie realizowane były od kwietnia do listopada w ramach projektu "Z Marią Konopnicką przez pokolenia". Projekt został dofinansowany przez MKiDN w kwocie 11000 zł , a jego całkowity koszt opiewał na kwotę 13500 zł.



W wydarzeniu wzięli udział zaproszeni goście, laureaci konkursów, członkowie komisji konkursowych, członkowie Koła Gospodyń Wiejskich z Grabowa nad Wisłą i Dyskusyjnych Klubów Książki, prowadzący i uczestnicy warsztatów oraz spotkań, bibliotekarze, nauczyciele. Wszystkich przybyłych powitała Pani Kierownik GBP w Przyłęku Monika Krześniak, która przybliżyła ideę projektu i dlaczego akurat postać Marii Konopnickiej stała się jego główną inspiracją.

Z krótkiej prezentacji przygotowanej przez Annę Nędzi - koordynatorkę całego przedsięwzięcia uczestnicy dowiedzieli się o wszystkich wydarzeniach jakie odbywały się w trakcie trwania projektu. Prezenterka opowiadała o tym co było łatwe, co sprawiało trudności, jaka atmosfera panowała na spotkaniach oraz emocjach temu towarzyszących.

Miłym akcentem spotkania było wystąpienie naszej lokalnej poetki - Justyny Pyrgiel, która jako  członek jury w konkursie recytatorskim podzieliła się  swoimi wrażeniami z przebiegu konkursu. Jej ciepłe słowa pod adresem obecnych na sali laureatów konkursu wzbudziły w nich zapewne poczucie zadowolenia i satysfakcji. Pani Justyna opowiedziała również o swojej przygodzie z poezją, o swoich napisanych wierszach, tych wydanych i tych jeszcze schowanych w szufladzie. 


Pozostając w klimacie poezji kolejnym punktem spotkania była prezentacja talentów recytatorskich uczestników konkursu pt. "Poezja patriotyczna Mari Konopnickiej". Recytacja wierszy wprowadziła wszystkich w atmosferę zadumy i refleksji nad tym co było, ale i pewnego zastanowienia się nad tym co się może jeszcze wydarzyć w tych obecnych, jakże niespokojnych dla nas czasach. Występy zostały nagrodzone gromkimi brawami, a zwycięzcom konkursu zostały wręczone zasłużone nagrody i upominki.
Dyplomy, nagrody, upominki oraz gratulacje laureatom i uczestnikom konkursu fotograficznego i plastycznego wręczała przewodnicząca jury - pani Magdalena Solecka. Wszyscy nagrodzeni zostali następnie zaproszeni do wspólnego pamiątkowego zdjęcia.




Drugą część spotkania umilały nam występy zespołu ludowego z Grabowa nad Wisłą, którzy przy akompaniamencie muzyki zaprezentowali kilka ludowych piosenek, a panie z KGW zaprosili uczestników do wspólnej zabawy z wróżbami andrzejkowymi. Wszystkie obecne panny, dziewczyny ciekawe swojej przyszłości miały więc okazję do jej poznania lejąc wosk, wróżąc z talerza czy przestawiając buty.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim tym, którzy w mniejszym lub większym stopniu zaangażowali się w realizację projektu. Mamy nadzieję że postać Marii Konopnickiej – pisarki , poetki i wielkiej patriotki będzie długo obecna w świadomości wielu pokoleń polaków.

Wszystkie działania opisane i utrwalone są w postaci wpisów i fotorelacji na naszej stronie internetowej i blogu do obejrzenia których serdecznie zapraszamy.


























Brak komentarzy: